Димарі для лазні та сауни
Димохід є важливим конструктивним елементом будь-якої печі, каміна або іншого опалювального приладу, процес роботи якого супроводжується виділенням вуглекислоти і утворенням небезпечних для людини продуктів згоряння. Правильне влаштування і установка димоходу в лазні дозволяють забезпечити безпеку експлуатації кам'янки і максимально повне збереження тепла в парній протягом тривалого часу.
Види і конструктивні особливості димоходів
Димохід для лазні являє собою пристрій для безпечного, надійного та швидкого відведення продуктів згоряння назовні, що забезпечує комфорт прийняття банних процедур усіма відвідувачами. Димохід також забезпечує безперешкодний доступ кисню в зону горіння, що веде до підвищення ефективності роботи пічного обладнання.
Сучасні димоходи для лазні мають кілька відмінностей від димохідної системи будинкових печей. При будівництві сауни і лазні встановлюються димохідні канали двох типів:
- Корінні. Конструкція димоходного каналу зводиться окремо від кам'янки, з'єднання здійснюється з застосуванням патрубка, який забезпечує відведення продуктів горіння в трубу. Один корінний димар може обслуговувати до трьох-чотирьох кам'янок, в цьому випадку особливі вимоги пред'являються до його зовнішнього діаметра і розташуванню вхідних патрубків.
- Насадні. Канал для відведення диму, кіптяви і вуглекислоти «насаджується» на опалювальний прилад (найкращий варіант для експлуатації в сауні і лазні).
За конструктивним виконанням і способом монтажу розрізняють димоходи:
- Зовнішні. Вихід патрубка в димохідний канал здійснюється через захисну конструкцію (перегородку або стіну), при цьому основна частина труби проходить по вулиці. Кріплення каналу для відведення продуктів згоряння до стін виконується із застосуванням кронштейнів. Зовнішні димоходи в меншій мірі підходять для експлуатації в фінській сауні і російській бані, оскільки вони швидше остигають (навіть незважаючи на якісну теплоізоляцію). Їх основна перевага полягає в простоті обслуговування і ремонту.
- Внутрішні. Димохідний канал проходить всередині банних приміщень. Вертикальна конструкція труби забезпечує відмінну тягу, що підвищує ефективність і комфорт експлуатації печі для лазні. Будівництво внутрішнього димоходу вимагає пробивання отворів в перекриттях і покрівлі споруди, облаштування надійної гідроізоляції, а також ізоляції труби з використанням жароміцних матеріалів.
Зверніть увагу! Внутрішні димохідні системи найкращими є для російської бані. Вони повільно остигають, не дозволяють даремно втрачати банний жар, а також економлять паливо.
До конструкції і експлуатаційним характеристикам димоходу пред'являються високі вимоги. Він повинен відрізнятися підвищеною міцністю і тривалим терміном служби, мати гарну стійкість до агресивного температурного впливу (супроводжуючим процеси спалювання палива), здатністю виводити дим і небезпечні для людини речовини в умовах знижених температур, а також повністю відповідати правилам протипожежної безпеки.
Металеві димоходи та димарі з утепленням
Металевий димар виготовляється з термостійкої нержавійки і встановлюються в основному на кам'янки з металу. Сучасні сендвіч-конструкції є більш практичними і надійними, вони виконані у вигляді двох металевих труб відмінного діаметра, між якими розташований шар утеплювача.
Двотрубні металеві димоходи запобігають утворенню надлишків конденсату вологи. Внутрішня труба сендвіча виготовляється з термостійкої нержавійки з товщиною не менше 1 мм, а зовнішня - з оцинкованої сталі. Для теплоізоляції двох труб використовується переважно базальтове волокно.
Основною перевагою димоходу з термостійких сплавів для лазні є абсолютно рівна внутрішня поверхня каналу без виступів і западин округлої форми, яка попереджає скупчення забруднень і сажі, мінімізує частоту прочищення.
Монтаж димоходу в бані і установка
Ідеальна конструкція димоходу для лазні - вертикальна труба, що відходить від опалювального обладнання вгору. Димохідний канал в цьому випадку зводиться зі штучного і натурального каменю, при цьому піч встановлюється по центру лазні в залежності від плану розташування несучих балок.
Димарі з сучасних матеріалів (кераміки і металу) мають ергономічною конструкцією, наявність додаткових частин системи (патрубків, вигинів і горизонтальних частин) дозволяє розмістити кам'янку практично в будь-якому місці сауни або лазні.
Зверніть увагу! При проектуванні і установці металевого і керамічного димоходного каналу необхідно брати до уваги, що загальна довжина горизонтальних частин і вигинів не повинна перевищувати 1 метра. Недотримання цього показника негативно позначається на ККД кам'янки і димоходу (скупчення кіптяви і утруднення проходження димових мас). Допустима кількість вигинів - не більше двох.
Герметичність димохідної системи забезпечує прекрасну тягу і попереджає проникнення диму і кіптяви в приміщення лазні. Для підвищення безпеки експлуатації кам'янки і димоходу в точках його проходження через покрівлю, перекриття та стелю використовуються спеціальні патрубки. Захисний грибок попереджає попадання всередину каналу атмосферних опадів.